The 2021 Aurealis Awards finalists revealed

The finalists for the 2021 Aurealis Awards, given for science fiction, fantasy and horror writing in Australia, have been announced.

Among the finalists are:

best horror novel

  • The bridge (JS Breukelaar, Meerkat Press)
  • Midnight at the Chapel of Love (Matthew R Davis, JournalStone Publishing)
  • Daddy Lucy and the Boneman (Jason Fischer, Outland Entertainment)
  • The airways (Jennifer Mills, Picador)
  • Holly and Dummies (Ben Pienaar, Hellbound Books)

best fantasy novel

  • Supermums – And so it begins (Meg Grace, self-published)
  • The pink girl (Maria Lewis, Piatkus)
  • A Wonderful Light (Freya Marske, Tor)
  • dark ascent (CS Pacat, A&U)
  • The one who became the sun (Shelley Parker-Chan, Coat)
  • All the whispering bones (Angela Slatter, Titan Books)

best science fiction novel

  • Romeo awake (Kathryn Barker, A&U)
  • The 22 murders of Madison May (Max Barry, Hachette)
  • Flight time (Rebecca Bowyer, story junkie)
  • Daddy Lucy and the Boneman (Jason Fischer, Outland Entertainment)
  • Aurora’s end (Amie Kaufman and Jay Kristoff, A&U)
  • deep sea king (Claire McKenna, HarperCollins)

Best Anthology

  • Who exposed him? (edited by Lindy Cameron, Clan Destine Press)
  • Relics, shipwrecks and ruins (ed by Aiki Flinthart et al, CAT Press)
  • Hometown Haunts: Horror Tales #LoveOzYA (ed by Poppy Nwosu, Wakefield)
  • Spawn: Weird Horror Tales About Pregnancy, Birth, and Babies (edited by Deborah Sheldon, IFWG Publishing Australia)

best young adult novel

  • Romeo awake (Kathryn Barker, A&U)
  • Aurora’s end (Amie Kaufman and Jay Kristoff, A&U)
  • Terciel and Elinor (Garth Nix, A&U)
  • echo in memory (Cameron Nunn, Walker)
  • Dirt Circus League (Maree Kimberley, text)
  • It’s not you it’s me (Gabrielle Williams, A&U)

best young adult novel

  • The boy who crossed time (Anna Ciddor, A&U)
  • Stellarphant (James Foley, Fremantle Press)
  • dragon skin (Karen Foxlee, A&U)
  • Curiosities (Zana Fraillon, illustration by Phil Lesnie, Hachette)
  • Girls from elsewhere (Emily Gale & Nova Weetman, Text)
  • Barebum Billy (Nicholas Snelling, Bad Dad Publishing)

Best Graphic Novel/Illustrated Work

  • Curiosities (Zana Fraillon, illustration by Phil Lesnie, Lothian)
  • treasure in the lake (Jason Pamment, A&U)
  • Mecanix (Ben Slabak & Edoardo Natalini, Cloud 9 comic)
  • Killeroo: Semper Fidelis (Matthew Soall, illustrated by Ignacio Di Meglio, OzComics)

best collection

  • The sip (Alan Baxter, self-published)
  • black thing in danger (Eugen Bacon, Transit Lounge)
  • The Terralight Collection (Pamela Jeffs, four-ink press)
  • The Tallow Wife and Other Tales (Angela Slatter, Tartarus Press)
  • Small labyrinths: collected microfictions (Sean Williams, Brain Jar Press)

Book Series Award

  • ‘Lifetime of Starlight’ (Thalia Kalkipsakis, Hardie Grant Egmont)
  • “Elementaries” (Amie Kaufman, HarperCollins)
  • Unearthed (Amie Kaufman & Meagan Spooner, A&U)
  • “Realistic” (Jay Kristoff, A&U)
  • ‘Winter’ (Mark Smith, text)
  • “Blood and Gold” (Kim Wilkins, HarperCollins).

Shortlists have also been announced for other categories, including Best Young Adult Short Stories and Novels, Horror, Fantasy and Science Fiction. To see the full lists, click here.

The date of the announcement of the winners is not yet confirmed.

Category: Awards Local News